- PRODUCTS
- OnePlus Phones
- OnePlus Ace 6 Price in Nigeria
OnePlus Ace 6 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.83 inches
-
CAMERA: 50 MP
-
BATTERY: 8300 mAh
-
OS: Android 16, ColorOS 16
-
CHIPSET: Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
-
RAM: 12 GB RAM + 16 GB RAM
-
SIM: Nano-SIM + Nano-SIM
Specs
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
LAUNCH
| Release Date | 2025, October 27 |
| Status | Available. Released 2025, October 30 |
BODY
| Dimensions | 163.4 x 77 x 8.1 mm or 8.3 mm |
| Weight | 211 g or 216 g (7.44 oz) |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum alloy frame, glass back or fiber-reinforced plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, HDR10+, HDR Vivid, 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Protection | Crystal Shield Glass |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 829 |
MEMORY
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
SELFIE CAMERA
| Front | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 8300 mAh |
| Charging | 100W wired, 100W UFCS, 55W PPS, 18W PD, 18W QC, 50% in 23 min |
MISC
| Models | PLR110 |
| Colors | Black, Purple, Green |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.