- PRODUCTS
- OnePlus Phones
- OnePlus Nord 5 Price in Nigeria
OnePlus Nord 5 Price in Nigeria
-
DISPLAY: 6.83 inches
-
CAMERA: 50 MP
-
BATTERY: · 5200 mAh ·+ 6800 mAh
-
OS: Android 15, up to 4 major Android upgrades, OxygenOS 15
-
CHIPSET: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
-
RAM: 8 GB RAM +12 GB RAM
-
SIM: Nano-SIM + Nano-SIM
Specs
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
LAUNCH
| Release Date | 2025, July 08 |
| Status | Available. Released 2025, July 08 |
BODY
| Dimensions | 163.4 x 77 x 8.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), glass back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
DISPLAY
| Type | Swift AMOLED, 1B colors, 144Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 1400 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 6 Ultra HDR image support |
PLATFORM
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, OxygenOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
MEMORY
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA
| Back | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, Ultra HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA
| Front | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Features | , panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | · 5200 mAh (Europe) · 6800 mAh (Global) |
| Charging | 80W wired, 33W PPS, 18W PD, 100% in just 54 min 5W reverse wired |
MISC
| Models | CPH2709, CPH2707 |
| Colors | Phantom Grey, Dry Ice, Marble Sands |
Reviews
Disclaimer Note
Disclaimer: We don't guarantee that the information on our page is 100% correct.